Over 300 børn til Kredsmesterskaberne i Hvidovre

Københavnskredsen afholdt for første gang holdmesterskabet på en skoledag, og det ser ud til at være den rette måde, at få Kredsens medlemsskoler til at sende et eller flere skolehold.
20170308_131443s
Hele 28 skoler var repræsenteret ved mesterskaberne, som blev afholdt i Hvidovre Medborgersal, og der skal lyde en kæmpestor tak til lærer ved Langhøjskolen Thorbjørn Bromann og matematikvejleder, Peter Mogensen, som underviser på Præstemoseskolen, for at påtage sig det store slid med at arrangere en så stor turnering,
Normalt plejer disse mesterskaber at samle 70 – 80 børn på en lørdag, så der er ingen tvivl om, at turneringen fremover bør afholdes i skoletiden, så de mange børn og engagerede skoleskakledere kan mødes og dele oplevelsen af at være med i skoleskakkens fællesskab. Hvis der er skoler i Kredsen, som har lyst til at være arrangør næste år, vil Rikke eller Sven fra Kredsbestyrelsen meget gerne høre fra dem.
Der blev kæmpet med 37 hold i C-rækken, 22 hold i B rækken, 6 hold i A-rækken og 12 hold i en begynderrække. Kredsmesterskaberne er samtidig kvalifikation til DM for skoleskakhold, som afholdes i Jetsmark i Nordjylland til april.

Resultater fra Københavnsmesterskaberne i skoleskak for hold den 8. marts i Hvidovre er herunder.

Se resultater fra turneringen og de hold, som kvalificerede sig til DM:

A-rækken (0.-10. klasse) – 2 hold kvalificeret til DM:
1. Skolen på Nyelandsvej, 18 point
2. Atheneskolen, 16
3. N. Zahles Gymnasieskole, 13
4. N. Zahles Gymnasieskole, 6
5. Tranegårdskolen, 4½
6. Risbjergskolen, 2½

B-rækken (0.-6. klasse) – 3 hold kvalificeret til DM:
1. Tranegårdskolen, 21½ point
2. Stengaard Skole, 19½
3. Atheneskolen, 18½
4. Christianhavns Døtreskole, 18½
5. Langhøjskolen 1, 15½
6.-8. Skolen på Duevej, 15
6.-8. N. Zahles Gymnasieskole, 15
6.-8. Præstemoseskolen 4, 15
9. Præstemoseskolen 1, 14½
10.-13. Mølleholmskolen, 13½
10.-13. Skolen på Grundtvigsvej, 13½
10.-13. Langhøjskolen 2, 13½
10.-13. Risbjergskolen 1, 13½
14.-16. Risbjergskolen 3, 13
14.-16. Amager Fælled Skole, 13
14.-16. Korsvejens Skole 1, 13
17. Gl. Hjortespring Skole, 12½
18. Korsvejens Skole 2, 11
19. Præstemoseskolen 2, 10½
20. Præstemoseskolen 3, 10
21. Ørestad Skole, 9½
22. Risbjergskolen 2, 8½

C-rækken (0.-3. klasse) – 3 hold kvalificeret til DM:
1. Tranegårdskolen 8, 24 point
2. Sct. Annæ Gymnasieskole, 22
3. Europaskolen. 19
4. Mølleholmskolen 2, 17½
5.-6. Tranegårdskolen 7, 17
5.-6. N. Zahles Gymnasieskole 3, 17
7.-10. Brønshøj Skole, 16½
7.-10. Langelinieskolen, 16½
7.-10. Skolen ved Bülowsvej, 16½
7.-10. N. Zahles Gymn.sk. 1, 16½
11. Skolen på Duevej, 16
12.-15. N. Zahles Gymnasieskole 2, 15
12.-15. Skolen på Grundtvigsvej 1, 15
12.-15. Tranegårdskolen 2, 15
12.-15. Amager Fælled Skole 1, 15
16.-18. Skolen på Grundtvigsvej 2, 14½
16.-18. Tranegårdskolen 6, 14½
16.-18. Hvidovre Privatskole, 14½
19.-23. Skolen ved Søerne 1, 14
19.-23. Skolen på Grundtvigsvej 3, 14
19.-23. Tranegårdskolen 1, 14
19.-23. Skolen ved Søerne 2, 14
19.-23. Præstemoseskolen 1, 14
24. Langhøjskolen 1, 13
25.-27. Tranegårdskolen 3, 12½
25.-27. Amager Fælled Skole 2, 12½
25.-27. Langhøjskolen 4, 12½
28. Mølleholmskolen 1, 12
29.-31. Langhøjskolen 3, 11½
29.-31. Tranegårdskolen 5, 11½
29.-31. Korsvejens Skole 2, 11½
32.-33. Præstemoseskolen 3, 11
32.-33. Langhøjskolen 5, 11
34.-35. Langhøjskolen 2, 9½
34.-35. Tranegårdskolen 4, 9½
36. Præstemoseskolen 2, 8½
37. Korsvejens Skole 1, 8

Begynderrækken (0.-10. klasse):
1. Park Allé Privatskole
2. Gl. Hjortespring Skole
3. Præstemoseskolen
4. Langhøjskolen hold 9
5.-12. Langhøjskolen hold 1-8